19 Eylül 2007 Çarşamba

:: Gökyüzünde bilinmeyen cisim!

Bu sıralarda gökyüzünde sabaha karşı çok parlak bir cismin görüldüğü haberleri geliyor. Maaesef bu sefer de bir uzay gemisi değil bu! Bir UFO da değil! Gökbilimcilerin sabırla her yıl anlatmaktan bıkmayacakları Venüs gezegeni bu parlak cisim.

Bugünlerde -4.5 Kadir parlaklığında sabahları Güneş doğmadan önce Kuzey-Dogu ufkunda yükselen bu gezegenin parlaklığı ay sonuna doğru artarak 23 Eylül'de maksimuma erişecek. Bundan birkaç ay önce akşamları Batı ufkunda olan Venüs gezegeni 2008 yılının Ağustos ayından itibaren yakın parlaklıkta tekrar Batı ufkunda gözlenebilecek, UFO meraklılarına duyurulur!

Bizden bu sıralarda 60 Milyon km uzaklıkta olan Dünya büyüklüğündeki bu gezegen, atmosferinin son derece yoğun ve yansıtıcı özellikte olmasından dolayı oldukça parlak görünür. Öyle ki, Güneş ve Dolunay'dan sonra gökyüzünde en parlak görülebilen cisimdir. Halk arasında "Çoban Yıldızı" olarak da bilinen bu gezegen, yılda 2 dönem sabahları Doğu ufkunda veya akşamları Batı ufkunda kısa sürelerle gözlenir. Bu özelliği dolayısıyla da sürekli "UFO" raporlarına malzeme olur.

Aşağıda sabaha karşı Antalya'da Kuzey-Doğu ufku üzerinde normal bir sayısal kamera ile 6 sn poz süresi verilerek çekilmiş gökyüzü görüntüsünde Venüs gezegeni görülmektedir.


Kaynak: TUG